Resurrection Elementary - Class of 1968

Resurrection Class of 1968


Resurrection Class of 1968


Resurrection Class of 1968


Resurrection Class of 1968

Here are four of the five 8th grade graduation class photos from
Resurrection Elementary School's Class of 1968.

Click on image for a larger picture.


Here is a list of graduating students by home room:

Room 209 - Sister Mary Roch - Grant Abbott, Mary Louise Ayoob, Michael Benson, James Brennan, Vincent Capuano, Carolyn Connors, David DiDomenico, Sandra Diulus, Patrick Doughty, James Edkins, Mark Ewing, Daniel Finnegan, Janice Foster, Anthony Griffity, Michelle Horvath, Michael Jenney, James Kelly, Debra Kessler, Mark Knorr, Frank Mackowick, Mary Adele Marsili, Donna Mazza, Victoria Merckle, Frank Mercuri, Mark Morgan, Robert O'Connor, Daniel O'Rourke, Joyce Riedl, Linda Schwendeman, Cynthia Semich, Brian Skowron, Barbara Staudacker, Denise Walsh, Julia Wohlfarth and Karen Yarnevic.

Room 213 - Sister Marie Louise - Mark Albert, Debra Baty, Barbara Bennett, Vincent Birmingham, Marlene Boss, Richard Bowers, William Brown, William Carroll, Donald Cohen, Daniel D'Allesandro, James Friel, Mary Jo Gruber, Thomas Harris, Patricia Jackson, Charlotte Kaczmarski, Stephen Kaminski, Kathleen Kelly, Dorothy Klos, Kathleen Land, Douglas Lew, Susan McCoy, Michael McKenna, Daniel Malloy, Daniel Mellett, Carol Mineo, Donna Mino, Bernadette Nellis, Gerald O'Toole, Michael Quinn, Elaine Schirra, Peter Schmidt, William Schohn, Cynthia Slinskey, Charles Smith, Clarice Sylvester and Mary Martha Tihey.

Room 214 - Sister Mary Lucian - Roberta Albert, Michael Bova, Keith Brody, Ronald Brown, Joseph Carse, Debra Cassidy, Marcia Crowley, Celeste D'Angelo, Donald Dimitroff, Arlene Dirling, Barbara Doyle, Mary Beth Emmerling, Mary Louise Fagan, David Flecker, Thomas Fuchs, Joseph Gianella, George Glumac, Rosemarie Glumac, Janice Hunter, Shelly Kahn, James Kern, Rosemary Kiefer, Diane Lang, John Lubick, Regina Malloy, Carol Manuppelli, Sarah Miller, John O'Toole, Ronald Sabarese, Terry Ellen Sharkey, Robert Speranze, John Wettstein, Daniel Whalen, David Wisniewski and Thomas Zelonis.

Room 215 - Sister Cora Marie - Robert DelGreco, Debra Diodati, Ronald Emanuele, Patricia Fagan, Barbara Fournier, Anthony Frisoli, Therese Girdis, Patrick Hayes, Timothy Kelly, Mary Kilday, Raymond Korzeniowski, Carol Lizewski, Nancy Loy, Richard Lucas, Robert McAdams, Laureen McLaughlin, Richard Magidson, William Matthew, Daniel Mazzarini, Linda Mezyk, Dennis Neckerman, Michael O'Hanlon, Mary Patricia Pfeifer, Debra Priore, Jean Schanck, Anthony Serio, Margaret Slusher, Thomas Stoker, Elizabeth Swoger, William Taylor, Arthur Tintori, Dorothy Voith, Barbara Walko and Mary Jo Welsh.

Room 216 - Sister Rose Seton - Karen Arduini, Ronald Bachner, Barbara Barczyk, Beverly Bova, Phyllis Busalacchi, Daniel Cronin, John Fogel, Carol Gattuso, Rudy Himmelreich, John Holowchak, Joyce Kroner, Robert Kuhn, Salvatore Lanzetta, Deborah Lewis, Richard Lippert, Joseph Lisowski, Kevin McGlynn, Mark Magrini, Susan Miller, Pamela Mroz, Cynthia Norris, Edward O'Kain, Elaine Reitzer, Beverly Schmidt, Mercedes Scumaci, Marian Shimkets, Gregory Siwik, Karen Stein, Christopher Stroncek, Debra Tague, Michael Underwood, Kurt Vietmeier, Lawrence Welsh and Richard Winchell.

* Photos and information provided by Celeste D'Angelo Auen, Dottie Klos, Mike Benson and Dorothy Voith *

<Local Schools> <> <Brookline History>